Розвиток бізнесу в Україні у 2023 році
Повномасштабна війна з Росією, яка продовжується вже більше ніж півтора року, змінила життя кожного українця. На долю країни випало чимало викликів, торкнулися вони і підприємницької діяльності. Бізнес в Україні переживає не найкращі часи. З якими проблемами зіткнулися підприємці в сучасних реаліях? Що чекає бізнесменів найближчим часом, чи реально відкрити бізнес з нуля та продовжувати розвиватися? На ці та інші питання ми постараємося дати відповіді в нашій статті.
Виклики, з якими зіткнувся український бізнес в умовах війни у 2023 році
Будь-яке підприємство (мале, середнє, велике), здатне ефективно розвиватися/працювати тоді, коли виконується ключова умова: стратегічний та тактичний аналіз можливих ризиків та розробка чітких реалістичних планів по управлінню ними.
Основні складнощі українського бізнесу під час війни наступні:
- нестабільність економічної ситуації;
- неможливість довгострокових планувань;
- проблеми з імпортом продукції/товарів;
- перебої з електроенергією.
Підприємцям довелося пережити чимало – від втрат фірм, які працювали багато років, потреб в скороченні штату працівників до релокації, неможливості залучати фінанси, відмови від планування тощо. Багатьом прийшлось стикатися з перепонами, об’єктивними складнощами, а іноді з суб’єктивним впливом.
Статистичні дані щодо стану бізнесу в Україні на сьогодні
Зупинка роботи підприємств | 32% |
Сподівання на зростання бізнесу | 12% |
Перезапуск бізнесу з урахуванням інновацій | 14% |
Збільшення обігу в порівнянні з 2022 роком | 22% |
Покращення роботи/розвитку | 8% |
Бізнес в Україні – умови функціонування під час війни
Попри все, малий, середній, великий бізнес функціонує. Українські бізнесмени продемонстрували нечувану стійкість, патріотизм, здатність відновлюватись. Так, з початку війни було зареєстровано більше 180 000 нових ФОП, а також майже 4000 юридичних осіб.
Про зростання підприємницької активності також свідчать дані електронного документообігу. Чисельність договорів, актів збільшилася в 2-2,5 рази у порівнянні з довоєнним станом.
Підприємці поступово відновлюють роботу, про що свідчать результати моніторингу, які проводяться кожного місяця Європейським Бізнесом Асоціацій. Згідно з даними останніх опитувань, вже 76% підприємств працює в повному обсязі (тоді, як в минулому році, на початку літа, таких було лише 22%).
Ще 24% компаній працює частково або з певним обмеженням (перейшли на онлайн-формат, змінили географію тощо), а от 7% були змушені закрити деякі відділення, торгові точки, частини офісів.
Безумовно, підприємцям зараз складно. Попри ризик інвестицій, на них лежить величезна соціальна відповідальність. Також, на жаль, складно передбачити втрати активів/майна. Тим не менше, бізнес поступово адаптується, пристосовується до сьогоденних реалій, або ж шукає нові бізнес ідеї, сфери діяльності, можливості для розвитку. Так, 72% організацій продовжують поставляти продукти, підтримувати робітників, які зараз в лавах ЗСУ. Ще 54% їм фінансово допомагають (купують засоби захисту, медикаменти, надають послуги та інше). Окрім того, більшість компаній висловлює готовність долучитися до відновлення України після того, як війна завершиться.
Важливо! В будь-якому випадку варто розробити свій власний план дій на випадок непередбачуваних обставин, мати достатні запаси ресурсів (товари, матеріали, гроші) для забезпечення стабільності діяльності протягом війни та в перші місяці після неї.
Чи підтримується бізнес сьогодні
Безумовно, бізнес сьогодні змінився, і підприємці працюють в нових умовах:
- Державна підтримка. Щоби сприяти розвитку бізнесу, підтримувати підприємців, впроваджуються різноманітні заходи, з урахуванням нинішнього становища в країні. Переважно це пільгові умови оподаткування, та розробка нових бізнес-ідей. Також була впроваджена зміна ставки єдиного податку, як для деяких діючих, так і новостворених фізичних осіб (ФОП), і тепер її розмір складає 2 відсотки (замість 5%). Важлива ініціатива – відтермінування масового впровадження реєстратору розрахункових операцій (касових операцій), та скасування штрафних санкцій за невикористання касового апарату. Повний перелік державних заходів на підтримку бізнесу в Україні опублікований на порталі «Дія».
- Взаємопідтримка на всіх етапах. В ці складні часи всі українці згуртувалися як ніколи, кожен намагається підтримати один одного. Ще з початку повномасштабного вторгнення багато установ впровадили акційні умови користування сервісами, які діють до сьогодні. Деякі компанії взагалі скасували стартові платежі (приклад – «Хорошоп»), що дозволило запускати сайти на платформі безкоштовно (оплачується тільки обслуговування). Така підтримка значно допомагає покращувати існуючу підприємницьку діяльність або розпочинати власний бізнес.
- Вихід на закордонні ринки. Так, частина торгових установ почала активно продавати свою продукцію в іноземні країни, ефективно використовуючи практику, набуту до війни.
Головні очікування, на які сподіваються підприємці з боку підтримки держави: доступи до фінансових ресурсів, проведення податкових та судових реформ, перегляд оцінок ризиків операцій в податкових органах, боротьба з корупцією. Не повинно бути так, що тільки державою виконується контроль фінансової/економічної систем через націоналізовані фінансові установи. Бізнесу мають бути доступні всі ресурси, з можливістю інвестування коштів та розвитку економіки.
Шляхи розвитку бізнесу в Україні
Вистоявши в найважчі часи, незалежно від величезної кількості викликів, бізнес не планує здаватися та активно продовжує будувати плани на майбутнє. Так, в цьому році, три з чотирьох представників середнього та малого бізнесу задумуються над розширенням своєї діяльності. Актуальними залишаються наступні тенденції розвитку бізнесу в Україні в 2023 році:
- розширення географії присутності;
- відкриття нового напрямку;
- вихід на зовнішній ринок;
- зміна чисельності складу робітників;
- використання цифрових технологій, інновацій;
- вибір стратегічного шляху;
- аналіз ризиків та можливостей;
- формулювання конкретних завдань та планів дій.
Зокрема, більшість бізнесменів планує залучати нові кошти в свій розвиток. Хтось покладається на власні сили, інші – на кредити/гранти. Український бізнес розраховує на певні кроки та дії держави, спрямовані на підтримку економіки та, зокрема, роботу бізнесу.
Не менш пріоритетним залишається питання сприяння продовження діджиталізації контролю при митному оформленні, різних дозвільних процедур в регуляторних сферах.
Звичайно, в нинішніх умовах мало хто сподівається на відчутні економічні підйоми, проте ніхто не збирається «сидіти, склавши руки». Бізнес в Україні не тільки не стоїть на місці, але й намагається активно рухатися вперед, витискаючи максимум з існуючих ситуацій, та шукаючи нові шляхи розвитку.
Як відкрити бізнес – актуальні бізнес-ідеї 2023
Попри те, що бізнес постійно змінюється, він став набагато сильнішим. Компанії розвиваються, враховуючи стан в країні (оренда складських приміщень в підвалах, будівництво офісів з бомбосховищами, закуп генераторів, павербанків, інших джерел безперебійного живлення на випадок виключення електроенергії, використання хмарних рішень, щоб не мати залежності від локальних IT-інфраструктур).
Пропонуємо ознайомитися з перспективними бізнес-ідеями, які допоможуть впевнено розпочати власну справу в 2023 році.
- Відкриття інтер’єрної фотостудії. Гарантує постійний потік клієнтів, перспективи розвитку, стабільний дохід. Досягнути успіху можна, креативно підійшовши до оформлення інтер’єру студії та використовуючи рекламні кампанії. При виборі приміщень важливо враховувати площу, розміри вікон, стан ремонту, тощо. Краще обирати місце в районі, розташованому в центрі (для зручності добирання потенційних споживачів). Даний напрямок зараз на стадії активного розвитку в різних регіонах, тому нестачі в клієнтах не буде.
- Започаткувати школу з вивчення іноземних мов. Сьогодні знайти хорошу роботу в великих компаніях без знання англійської практично неможливо. Тому багато хто знаходиться в пошуках курсів по вивченню мов. Це люди різної вікової категорії – від дошкільнят, студентів до осіб зрілого віку. Для початку рекомендується орендувати невеликий офіс. Ефективні програми з сучасними методиками/техніками вивчення іноземних мов можна без проблем підібрати в інтернеті. Найбільш популярні курси: розмовна англійська, ділова, для подорожей.
- Відкрити приватний дитячий садочок. Багато батьків не хочуть віддавати дітей в державні дошкільні заклади, і прагнуть, щоб малюки отримали все найкраще та корисне. Важливо все грамотно розрахувати перед тим, як організовувати подібний заклад. Враховуйте, що для навчання/розвитку потрібно найняти досвідчених педагогів, та вкласти багато коштів в технічне забезпечення. Зекономити можна, винаймаючи приміщення на першому поверсі новобудови, відкривши групу «Продовженого дня».
- Послуги з цифрового маркетингу. Все більша кількість фірм переходить працювати в онлайн-режим. Тому агентство цифрового маркетингу стане безпрограшним варіантом для започаткування власного бізнесу. Зазвичай такі компанії пропонують комплексні послуги, які включають:
- рекламу в соцмережах;
- SЕО-просування;
- створення контенту;
- веброзробку;
- дизайн сайтів;
- креативний консалтинг;
- все інше, що допомагає компаніям просувати свої продукти/послуги.
Головна умова створення агентства – підібрати команду фахівців. Керувати роботою можна віддалено, при цьому з мінімальними інвестиціями, наприклад, за допомогою ліцензійних програм та додатків.
- Відкриття інтернет-магазину під вузьку аудиторію. Незалежно від того, що ця торгова ніша давно занята такими компаніями-гігантами, як Ла Мода, Розетка, Цитрус, не варто розчаровуватися. Головне, – націлитися на обмежену нішу користувачів (корейська косметика, риболовні товари, Handmade, дитяча продукція для немовлят, сток одяг, ювелірні прикраси та інше). Коштів для цього потрібно небагато (мінімум технічного забезпечення, продукції). При цьому ви легко знайдете «своїх» покупців, і зможете впевнено розвиватися в майбутньому.
- Розпочати бізнес по франшизі. Напрямків безліч: від туристичної сфери, кондитерських виробів, фастфуду до відділень «Нової Пошти». Працювати легко та просто. Модель така: організація підприємницької діяльності, за якою відома організація (франчайзер) передає певним людям/компаніям (франчайзі) право на продаж продуктів/послуг. У франшизу входить: постійна підтримка, контакти постачальників, супровід бізнес-процесів, навчання, повний маркетинговий пакет, обладнання, пошук приміщення та багато іншого. Єдине – потрібно буде сплачувати відсотки франчайзеру від доходів (від 2 до 6 відсотків).
- Зацікавити аудиторію специфічними закладами харчування. Все більша кількість людей віддає перевагу здоровому харчуванню. Достатньо почати пропонувати корисне, щоб зацікавити потенційних клієнтів (фрешами, молочними коктейлями, ролами чи сендвічами по особливій рецептурі і т.д.).
- Ремонт/обслуговування електроприладів. Актуальна послуга, особливо на випадок екстрених відключень електрики, яка призводить то того, що техніка/гаджети виходять з ладу. Своя майстерня чи сервісний центр по обслуговуванню смартфонів/комп’ютерів – одна з перспективних бізнес ідей цього року.
Знайти хороші варіанти для розвитку зараз можна без проблем. Також ви можете самостійно вигадати ідеї, щоби втілити їх в життя.
Чи несе бізнес соціальну відповідальність під час війни
Соціальна відповідальність – важливий аспект для бізнесу в Україні в сучасних умовах. Це мають бути не просто красиві фрази, нездійснені обіцянки, гучні промови керівництва, а конкретні дії/допомога/підтримка. Соціальна відповідальність бізнесу зараз – одна з важливих складових бізнес-стратегій підприємств будь-яких напрямків діяльності, запорука того, що підприємці адаптувалися до складних умов. Це те, що демонструє, наскільки ви потрібні суспільству під час війни, які ваші переконання/цінності.
Допомагати потрібно системно та сфокусовано:
- створення благодійних фондів;
- співпраця з волонтерськими організаціями;
- підтримка співробітників, включно з мобілізованими;
- допомога населенню, постраждалому внаслідок воєнних дій тощо.
Соціальна відповідальність більшості українських організацій в Україні стала прикладом для всього світу в реалізації цілей, направлених на сталий розвиток бізнесу та прихильності до гуманітарних цінностей.
Коментарі: (0)
Будь першим, хто залишить коментар